Azura, Gulliver, St. Andrew’s Swimmers Dominate Opening Day Of Gulliver Long Course Senior Invitational

Azura, Gulliver, St. Andrew’s Swimmers Dominate Opening Day Of Gulliver Long Course Senior Invitational

 

By Sharon Robb

January 10, 2015—If Day One of the Gulliver Long Course Senior Invitational is any indication, it’s going to be a very competitive long course season in the Florida Gold Coast.

On a chilly, windswept day at Gulliver Prep’s Marian Krutulis Aquatic Facility in Miami, Azura Florida Aquatics, St. Andrew’s Swimming and host Gulliver Swimming dominated the first two sessions of the two-day meet.

University of Virginia-bound Megan Moroney, 17, of St. Andrew’s Swimming won all four events she was seeded first in. Moroney won the 400-meter freestyle in 4:33.25; 100-meter backstroke in 1:07.59, 100-meter butterfly in 1:04.78 and 200-meter freestyle in 2:08.89.

St. Andrew’s Swimming teammate Rachael Bradford-Feldman, 17, was a double winner, capturing the 200-meter breaststroke in 2:47.83 and 400-meter individual medley in 5:08.15.

Gulliver Swimming had two individual champions. Alicia Mancilla, 15, won the 200-meter butterfly in 2:27.94 and Andrea Santander, 13, won the 50-meter freestyle in 28.15.

Lisa Margaret Blackburn of South Florida Aquatic Club and Bermuda national record holder did well in her meet debut representing SOFLO.

At 43, the oldest swimmer in the field won the 100-meter breaststroke in 1:18.46; was second in the 200-meter breaststroke in 2:54.71 and fifth in the 50-meter freestyle in 28.93.

In the men’s events, Azura Florida Aquatics flexed its muscles in nearly event, sweeping the top three spots in four events. Azura swept the 200-meter breaststroke, 100-meter breaststroke, 200-meter freestyle and 100-meter butterfly.

Azura won seven of nine individual events with Gulliver winning the other two.

Mateo Gonzalez, 18, was a double winner in the 100-meter backstroke in 1:00.29 and 100-meter butterfly in 56.89 and Franco Lupoli, 20, was also a double winner in the 400-meter freestyle in 4:03.89 and 200-meter freestyle in a best time 1:55.63.

Individual Azura winners were Elias Mehrdad, 22, Marco Guarente, 17, and Adan Diaz, 16. Nicholas Nord, 20, and Miguel Cancel, 15, were Gulliver’s individual winners. Cancel won the 400-meter individual medley in a best time 4:49.49, shaving 10.51 minutes off his previous best.

The timed final meet concludes on Sunday with one session beginning at 10 a.m. There are no relays and the meet is not being scored.

SATURDAY RESULTS

GIRLS

200-meter butterfly:

1.Alicia Mancilla, GRSC 2:27.94, 2. Brooke Elis, GRSC 2:31.44, 3. Natalie Aulicino, GRSC 2:36.47.

50-meter freestyle:

1.Andrea Santander, GRSC 28.15, 2. Niki Urquidi, GRSC 28.61, 3. Allora Williams, SF 28.80.

200-meter breaststroke:

1.Rachael Bradford-Feldman, SAS 2:47.83, 2. Lisa Blackburn, SOFLO 2:54.71, 3. Tiffany Korb, SAS 2:59.07.

100-meter backstroke:

1.Megan Moroney, SAS 1:07.59, 2. Kelley Heron, SOFLO 1:10.37, 3. Rachael Bradford-Feldman, SAS 1:10.43.

400-meter freestyle:

1.Megan Moroney, SAS 4:33.25, 2. Andrea Santander, GRSC 4:34.12, 3. Alicia Mancilla, GRSC 4:35.00.

100-meter breaststroke:

1.Lisa Blackburn, SOFLO 1:18.46, 2. Tiffany Korb, SAS 1:22.64, 2. Grayson Johnston, SAS 1:23.03.

200-meter freestyle:

1.Megan Moroney, SAS 2:08.89, 2. Andrea Santander, GRSC 2:10.77, 3. Niki Urquidi, GRSC 2:12.13.

100-meter butterfly:

1.Megan Moroney, SAS 1:04.78, 2. Emily Cordovi, GRSC 1:06.29, 3. Alicia Mancilla, GRSC 1:08.42.

400-meter individual medley:

1.Rachael Bradford-Feldman, SAS 5:08.15, 2. Andrea Santander, GRSC 5:08.95, 3. Natalie Aulicino, GRSC 5;29.81.

BOYS

200-meter butterfly:

1.Nicholas Nord, GRSC 2:12.16, 2. Jose Martinez, Azura 2:13.54, 3. Fernando Bohorquez, Azura 2:15.82.

50-meter freestyle:

1.Elias Mehrdad, Azura 24.00, 2. Jose Martinez, Azura 24.19, 3. Brody Heck, SAS 24.28.

200-meter breaststroke:

1.Marco Guarente, Azura 2:32.09, 2. Adan Diaz, Unattached-Azura 2:34.25, 3. Thomas Hale, Unattached-Azura 2:37.85.

100-meter backstroke:

1.Mateo Gonzalez, Azura 1:00.29, 2. Jose Martinez, Azura 1:01.16, 3. Esteban Diaz-Velasco, SOFLO 1:02.59.

400-meter freestyle:

1.Franco Lupoli, Azura 4:03.89, 2. Simon Wanna, GRSC 4:16.04, 3. Nicholas Nord, GRSC 4:19.32.

100-meter breaststroke:

1.Adan Diaz, Unattached-Azura 1:08.87, 2. Marco Guarente, Azura 1:08.88, 3. Mateo Gonzalez, Azura 1:09.25.

200-meter freestyle:

1.Franco Lupoli, Azura 1:55.63, 2. Elias Mehrdad, Azura 1:59.80, 3. Jose Martinez, Azura 2:00.19.

100-meter butterfly:

1.Mateo Gonzalez, Azura 56.89, 2. Jose Martinez, Azura 57.68, 3. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 58.89.

400-meter individual medley:

1.Miguel Cancel, GRSC 4:49.49, 2. Nicholas Nord, GRSC 4:55.82, 3. Nick Sharp, SAS 502.84.

IF YOU GO:

What: Gulliver Long Course Senior Invitational

When: Sunday, Session 3, timed finals, 10 a.m., 200 individual medley, 100 freestyle, 200 backstroke, 800 freestyle, 1500 freestyle.

Where: Marian Krutulis Aquatic Facility, Gulliver Prep, 6575 SW 88thSt., Miami

Admission: $3, heat sheet $3.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 

***

Florida Swim Network